GÜVENLİ LİMAN ALTIN PARLAMAYA DEVAM EDİYOR

GÜVENLİ LİMAN ALTIN BU LİMANDAN AYRILIYOR MU?

ALTIN, XAU/USD

  • Altın son bir aralıktan çıktı fakat önünde daha fazla engel var
  • Hazine getirileri ve USD hareketleri yeniden daha çok büyük bir rol oynuyor
  • Enerji ve endüstriyel metaller yükseliyor. Altın partiye katılacak mı?

Dün Amerika Doları’nın Amerika TÜFE sonrası satılmasıyla altının fiyatı yükseldi. Manşet TÜFE rakamı beklentilerin çok az üstünde gerçekleşti ve Eylül ayı için %0,3’lük beklentiye karşı %0,4 m/a ile geldi. Çekirdek TÜFE baskısı %0.2 m/m ile aynı çizgideydi.

FOMC tuten temelklarındaki dil daha ilgi çekiciydi. Kasım ya da Aralık’ta başlayan azalma konusunda herhangi bir şüphe var ise, aradaki bir felaketi ortaya çıkarmak için dağıtıldılar. Bu, Hazine getirilerinin düşmesine ve Amerika Dolarının altın dahil çoğu varlığa karşı onunla beraber gitmesine yol açtı.

Enerji emtia fiyatları son dönemde pek çok piyasada rekor seviyelere ulaştı. İstisna ya da demir cevheri dışında endüstriyel metaller de çok daha yüksek fiyatlar gördü. Alüminyum, bakır ve çelik, birkaç senenin en yüksek seviyelerinde işlem görüyor.

Altın ve gümüş geçen sene görülen yüksek düzeylerinin çok altında işlem gördüğü için bir ölçüde kendi haline bırakıldı. Değerli metaller lehine en temel suçlu USD zayıflaması gibi görünüyor. İleriye baktığımızda, Amerika Doları üstündeki etkinin şimdilik XAU sürücüsü gibi göründüğü için Fed altın fiyat hareketlerinin en temelhtarı olabilir.

ALTIN ​​TEKNİK ANALİZ

Altın dün USD’nin değer kaybetmesiyle yükseldi. Ralli, şimdi 1787.24 ve 1770.57’de destek sağlayabilecek 2 direnç seviyesini kırdı. Bu seviyelerin altında, 1745.60’ta bir pivot noktası ve destek olabilecek bir önceki düşük 1721.71’de bulunuyor. Daha aşağıda, 1681,95’te 4 aylık aralığın alt sınırı potansiyel bir destek seviyesidir.

Yükselen hareket hemde 10 günlük basit hareketli ortalamayı (SMA) çok kısa vadeli Golden Cross için 21 günlük SMA’nın üzerine getirdi. Altın 200 günlük SMA’da durdu ve bu bir direnç seviyesi olabilir.

Yukarı tarafa ilave olarak, 1808.74’te bir önceki zirve muhtemel bir direnç seviyesidir ve 4 aylık aralığın bir önceki en yüksek seviyesi olan 1834.14’te direnç sunabilir.

ALTIN ​​GRAFİK 

ALTIN ​​ÇİZELGE