ALTIN GÜVENLİ LİMAN OLMAYA DEVAM EDECEK Mİ?

Altın fiyatlarında son durum? Gram ve Ons altın teknik analizi

ALTIN GÜVENLİ LİMAN OLMAYA DEVAM EDECEK Mİ?

Altın bu sabah Asya’da yükseldi,  yüzde 0,18 oranında yükseliş yaşadı.

ABD Merkez Bankası’nın son toplantı tutanakları ve enflasyon verileri öncesinde sakinleşti. Hem tutanaklar hem de veriler, merkez bankasının varlık azaltımına ilişkin zaman çizelgesine ilişkin ipuçları için analiz edilecek.

Altın vadeli işlemleri 21:47 ET (1:47 GMT GMT) itibarıyla %0,18 artışla 1.762,55 $’a yükseldi.

Atlanta Merkez Bankası Başkanı Raphael Bostic’e göre enflasyonist baskılar beklenenden daha uzun sürüyor ve yükselişi geçici olarak nitelendirmek uygun değil. Bu arada Başkan Yardımcısı Richard Clarida, Fed’in varlık azaltımına başlaması için gereken koşulların “hepsi yerine getirildiğini” söyledi. Clarida’nın yorumları, Fed’in Kasım 2021’de planlandığı gibi varlık daralmasına başlayacağı beklentilerini destekledi. Fed’in varlık azaltımına başlayacağı duyurusu dün altını düşürmüştü. Bu sabah hızlıca toparlanan altın  güvenli liman olmaya devam edecek mi? 

Küresel olarak artan enflasyonist baskılarla birlikte, piyasalar, büyük ölçüde para politikasının şu anda belirtilenden daha erken ve daha hızlı bir oranda sıkılaştırılacağına bahse girerek agresif faiz oranı artışlarını fiyatlıyor. Enflasyon ve faiz oranlarının açıklanmasının ardından piyasada bir dengesizlik oluşturacak mı?

Uluslararası Para Fonu’na göre, ABD ve diğer büyük endüstriyel güçler için büyüme tahminlerini düşürürken, COVID-19’dan küresel ekonomik toparlanma, devam eden tedarik zinciri tıkanıklıkları ve enflasyonist baskılar tarafından bozuluyor. Pandeminin etkisiyle piyasalarda dengesizlikler yaşandı. Pandeminin etkisi bitiyor gibi görünüyor fakat her böyle durulmanın ardından dengesizlik kendini gösteriyor. Yatırımcılar ve analistler altının ve diğer emtiaların uzun vadede karlı sonuçlar getireceği konusunda hem fikir. Tabii sizler risk analizlerinizi yapmanızın ardından yatırımlarınızı değerlendirmelisiniz. 

ABD JOLT’nin iş açıkları endeksi Ağustos ayında 10.44 milyon oldu ve rekor bir yüksekliğe ulaştı ve sıkılaşan bir işgücü piyasasının göstergesiydi. 

Asya Pasifik’te Çin , günün ilerleyen saatlerinde ihracat , ithalat ve ticaret dengesi dahil olmak üzere ticaret verilerini yayınlayacak . Tüketici ve üretici fiyat endeksleri de dahil olmak üzere enflasyon verileri yarın  açıklanacak.

Diğer değerli emtialarda ise   gümüş ve paladyum %0,1 değer kazanırken,  platin %0,1 değer kaybetti, uzun vadede olumlu sonuçlanabilecek bir yatırım olabilir.