ALTIN DÜŞTÜ ÖNEMLİ GELİŞMELER NELER?

Ons altında son durum - Ons altın yükselir mi?

ALTIN DÜŞTÜ ÖNEMLİ GELİŞMELER NELER?

Altın Salı sabahı Asya’da düşüş yaşadı. 

Genellikle altına ters hareket eden dolar, önceki seansta yaklaşık bir aylık dip darbesinden sonra Salı günü %0.07 yükseldi.

Altın Vadeli İşlemleri , yatırımcıların bu hafta önemli merkez bankası toplantılarını beklemesi nedeniyle 23:15 ET (03:15 GMT) itibarıyla %0,07 düşüşle 1,805,55$’a geriledi. Daha güçlü bir dolar, altını diğer para birimlerine sahip alıcılar için daha pahalı hale getiriyor.

Ayrıca, gösterge 10 yıllık ABD Hazine getirileri %1.6431’de hafifçe yükseldi ve faizsiz altının fırsat maliyetini yükseltti.

Yatırımcılar, her ikisi de Perşembe günü yapılacak olan Japonya Merkez Bankası ve Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) Perşembe günkü toplantılarından alınacak politika kararlarını bekliyor. Reuters’e göre, ECB enflasyonist baskıların politikayı nasıl etkileyebileceğini ele alsa da, merkez bankalarının hiçbiri politikada bir değişiklik ilan etmeyecek.

ABD Merkez Bankası ve İngiltere Merkez Bankası da önümüzdeki hafta toplanacak. Ancak İngiltere Merkez Bankası faiz oranı belirleyicisi Silvana Tenreyro, hükümetin iş tasarrufu sağlayan izin planının sona ermesinin işgücü piyasasını etkilicekmi?  Etkilediğini değerlendirmek için daha fazla zamana ihtiyacı olduğunu söyledi ve bu, oranları yükseltmek için acil bir durum görmediğinin bir işareti. 

“Altın, 1.840 dolar seviyesinde dirençle karşılaşabilir ve 1.875 dolar seviyesi büyük direnç sağlar.”

ABD 10 yıllık tahvil gösterge tahvil getirileri, geçen hafta %1.7’lik beş aylık zirveye ulaştı. %1,6240 ile seansın en düşük seviyesine geriledi. Getirisi olmayan altın tutmanın fırsat maliyetini düşürdü.

Eylül ortasından bu yana ilk kez Comex’te bir gösterge altın vadeli işlem sözleşmesi, uzun azaman sonra bakın ne oldu. Ağustos 2020’de 2.000 $ seviyesinin üzerindeki rekor yüksek bölgelere yeniden girmenin anahtarı olarak gördüğü 1.800 $ seviyesinin üzerine çıktı.

Çevrimiçi ticaret platformu OANDA’nın Amerika Kıtası Araştırma Başkanı Ed Moya, “Yatırımcılar daha uzun süreli enflasyon konusunda endişeli. Avrupa ve Asya COVID ile savaşmaya devam ettikçe altın fiyatları yeniden 1.800 doların üzerine çıktı” dedi.

ANALİZ.

Gümüş %0,1 düşüşle güne başladı. Ons başına 24,53$’a geriledi. Platin %0,1 düştü ve paladyum %0,2 yükseldi. Kısaca metallerde ki dengesizlik ne zaman düzenlenecek ? Analistler ve yatırımcılar bu konuyu yorumluyorlar.