ALTIN ETKİLENİYOR VE GÜVENLİ LİMANDAN ÇIKIYOR

ALTIN ETKİLENİYOR VE GÜVENLİ LİMANDAN ÇIKIYOR

Altın bu gün Asya kıtasında yükseldi.

  • Altın fiyatları bu hafta emtia fırtınasının ortasında kaldı.
  • Enerji ve dolar hareketi şimdilik altının üzerinde kara bulut gibi geziyor.
  • Dış faktörlerdenb etkilenen XAU/USD Altın yeniden güvenli limanımız olacak mı?

Altın bir gecede üç ayın en yüksek seviyesinden yavaşça düşüşe geçti ancak, %1,5’in üzerinde kalmayı başardı.

Veri cephesinde, ABD ADP tarım dışı istihdam değişikliği Eylül ayı için 568ç000 beklenenden daha yüksek bir seviyede oldu. COVİD-19 vakalarının azalması, restoran ve  kafelerinde açılması ile yemek, seyehat etme oranları yükseldi temaslı aktifiteside artmaya başlıyor gibi görünüyor.

Yatırımcılar şimdi, ABD Merkez bankasının varlık azaltımına başlama zamana çizergesi hakkında ip uçları toplamak adına yarın açıklanacak olan tarım dışı maaş bordolarının verilerini bekliyor.

Altın fşyatları bu hafta belirli bir aralıkta konsolide oldu. Enerji emtialarının da atak yapması ile korkulan ABD dolarını yükselmesi gerçekleşip, altının düşüş yaşamasıydı. Bazı yatırımcılar ve analistler büyüme beklentisinin arkasını doldurken yüksek fiyuatlar eneji birimlerine sıçradı.

DAha yüksek emtialar ve aynı anda daha yüksek dolar, altın fiyatlarını etkilemeye devam ediyor. Yorumcular, geçiçi bir enflasyon büyüme beklentilerine karşı bir tehdit olarak ortaya çıkıyor. Diğer piyasa katılımcıları  daha yüksek enerji maliyetleri ve tüketici fiyatları nedeniyle küresel riskler artıyor.

Altın Teknik Analiz

Altın fiyatı, haftaya trend çizgisini kırarak başladı. O zamandan beri 1745 iila 1770 arasında işlem gördü. 21 günlük SMA tabanlı Bollinger Bandına geçen hafta iki kez dokunuldu ve fiuyat bantlarının içerisinde geri döndükçe, volatilite daha da düştü. Bu, bir konsolidasyon dönemi ve muhtemelen aralık ayı sınırlarında kalan fiyatlar önlenebilir olacaktır.

Aşağı yönde, potansiyel destek seviyesi 1745 pivot noktasıdır diyebiliriz. Piyasa üzerinde etkili 1771 ila 1834 arasında daha yüksek seviyelerde olması potansiyaelini taşımakta. Altın Tayvan ve Çin arasındaki gerginlikten de etkişlenmesi ile gerilediğini görebiliyoruz.

Diğer değerli emtialarda ise durumlar şöyle özetlene bilir.

Gümüş ONS başına 22.59 dolar sabit kalmıştır.

Platin ise %0,2 değer kazanmış ve kazanmaya devam edecek gibi duruyor.

Paladyum ise %0,6 değer kazanarak yükselişte bir gün yaşamakta. Palandyum için bu sene gayet sakin geçmesine rağmen son yaşanan enerji olaylarında etkilenmesi olası gibi yorumlanıyor.