ALTIN ÜÇÜNCÜ ÇEYREKTE KAZANDIRCAK MI?

Altın haberleri: Altın fiyatlarına ne oldu?

ALTIN ÜÇÜNCÜ ÇEYREKTE KAZANDIRCAK MI?

Altın Cuma sabahı Asya’da düştü, ancak art arda üçüncü haftalık kazancına hazırlanıyor. Geri çekilen ABD tahvil getirileri ve üçüncü haftalık düşüşe yönelen dolar , sarı metalin kayıplarını sınırlamaya yardımcı oldu.

Altın vadeli işlemleri 23:44 ET (03:44 GMT) itibariyle %0,28 düşüşle 1.797,55$’a geriledi. Ancak bu hafta şimdiye kadar %0,3 arttı. Genellikle altına ters hareket eden dolar Cuma günü yükseldi ancak üçüncü haftalık düşüşe yöneldi.

Gösterge niteliğindeki 10 yıllık ABD Hazine getirileri, Eylül 2021’in başından bu yana en büyük haftalık düşüşüne ayarlandı. Yatırımcılar şimdi, ABD getiri eğrisindeki şiddetli düzleşmenin ekonomik büyüme beklentileri ve ABD Merkez Bankası’nın parasal sıkılaştırma oranı hakkında ne gösterdiğini hesaplıyorlar. Enflasyon artmaya devam ederken politika.

Dün yayınlanan ABD verileri, GSYİH’nın bir önceki çeyreğe göre beklenenden daha az %2 büyüdü.

 GSYİH fiyat endeksinin ise 2021’in üçüncü çeyreğinde çeyreğe göre %5,7 büyüdüğünü gösterdi. Ayrı veriler, 281.000 İlk işsizlik başvuruları hafta boyunca dosyalandı.  Yatırımcılar şimdi Fed’in 3 Kasım’da açıklayacak politika kararını beklerken, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Perşembe günü kararını verdi. ECB Başkanı Christine Lagarde daha yüksek enflasyonu kabul etmesine rağmen, enflasyonist baskıların 2022’de faiz artırımını tetikleyeceği yönündeki piyasa bahislerine karşı geri adım attı.  Bu arada, Perşembe günkü Reuters anketine göre yatırımcılar 2021’in geri kalanı ve 2022 için altın fiyat tahminlerini de düşürdüler.

Üçüncü çeyrek için %2’lik bir GSYİH, ikinci çeyreğe kıyasla ekonomik toparlanmanın %4.7’lik bir daralmasıdır. Rapor, Amerika Birleşik Devletleri’nin 2020 durgunluğunun başlangıcından bu yana en yavaş ekonomik büyümeye sahip olduğunu gösterdi.

Artan enflasyonun 2009’dan bu yana en yüksek seviyesine ulaşması ve resesyonun başlangıcından bu yana en düşük ekonomik büyüme oranı ile birleştiğinde, Federal Rezerv önümüzdeki hafta Kasım FOMC toplantısında yapacağı toplantıda olası en kötü ekonomik senaryoyla karşı karşıya kalacak. Bu, Fed’in fon oranlarının %0 ile %¼ arasında olduğu mevcut son derece uyumlu para politikasıyla ilgili olduğu için Fed’in elini zorlayacaktır.

2020’deki resesyonun başlangıcında Fed’in orijinal tahmini, 2020, 2021 ve 2022 için faiz artırımı (kalkış) öngörülmedi.  Federal Rezerv yakın zamanda faiz oranı tahminlerini bir veya iki oran olasılığını işaretleyerek güncelledi 2022’de zamlar. Yüksek enflasyon ve yavaşlayan ekonomi, Fed’in gelecek yıl faiz oranlarını yükseltmesini son derece zorlaştıracak. Federal Rezerv’in kararları gerçekten “verilere bağlı” ise, faiz oranlarının normalleşmesi için zaman çizelgelerini hızlandırmak için son kararlarında geri adım attıklarını görmek şaşırtıcı olmaz. Ayrıca, aylık varlık alımlarının azalmasını da yavaşlatabilir.

Diğer değerli metallerde gümüş %0,3 düşüşle 2021 Eylül ortasından bu yana en kötü haftasına ayarlandı. Platin %0,1 düşerken paladyum %0,2 yükseldi. Ancak, ayrı bir Reuters anketinde paladyum ve platin fiyatlarına ilişkin tahminler de düşürüldü ve bir çip sıkıntısı otomobil üreticilerini metal içeren araçların üretimini kesmeye zorladı.