ALTIN YILIN İSTATİSTİKLERİ NELER?

ALTIN YILIN İSTATİSTİKLERİ NELER?

ALTIN YILIN İSTATİSTİKLERİ NELER?

Altın haftanın son günü gene yükselerek başladı. 

Haftaya kazanç listelerini artıracak gibi görünüyor. Her zaman ki gibi altına zıt gitmeyi tercih eden dolar, alışkanlıklarını bozmadı. Düşüş eğiliminde olan dolar, ABD tahvil getirilerinden bir miktar rahatladı. Merkez bankası küresel olrak varlık azaltımına başlayabileceği iddalari su yüzüne çıktı.

Güvenilir liman altın, gece saatlerinde  %030 oranında yükselerek 7.788,15 dolara yükseldi. Altın, bugün ABD 10 yıllık tahvil raporunun etkisiyle dik bir yükseliş yaşıyor gibi görünüyor.

Fed başkanı Cristopher Waller, dünkü yaptığı açıklamada, Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası’nın önümüzdeki birkaç yıl içinde 8 trilyon dolarlık bilançosunun azalmasına izin vermeli dedi.

Meslektaşı Atlanta Fed başkanı Rapheal Bostic ise yüksek enflasyon 2022’ye kadar sürmesini beklediğini ve Amerika Merkez Bankasınin 2022 sonuna kadar faiz oranlarını arttırması gerektiğini savundu.

Reuters’e göre, Japonya Merkez Bankası, Asya pasifik’te ülkede covid-19 yardım kredisinin vakaların azalmaya devam etmesi durumunda durdurmayı düşündüklerini açıkladı. Aşamalı olarak sonlandırmayı düşündükleri kredi sistemi, kilit bir kriz modu yaratabileceği fikirleri var.

Bu arada, Japonya’da günün erken saatlerinde açıklanan verilere göre, Japonya’nın ulusal çekirdek tüketici fiyat endeksi (TÜFE) Eylül ayında yıllık bazda %0,1 arttığı görüldü. Verilere göre ayrıca, ulusal (TÜFE)’nin aylık %0,4 ve yıllık olarak %0,2 artığını gösterdi.

 

Ons altın için tarihi istatistikler

Ekim ayının sonlarındayız ve altın fiyatlarının istatistik fırsatlarına göz atalım. 2013 yılı dahil olmak üzere her yılın son dönemlerinde gerçekleştirdiği dip düşüşler, fırsatlar yaratabilir. Çünkü güvenli liman altın’nın dip sonrası yarattığı yükseliş, istatistiklere bakıldığında pozitif katalizör saplamaktadır.

Kısa vadeli olarak baktığımızda Altın fiyatlarının değerlendirebilir ve 1756-1765 oranları arasında önemli konumları kollayabiliriz.

Altarnatif olarak altın fiyatlarına yönelik olası geri düşüşker veya çekilmeler söz konusu olduğunda ise pozitif dalgayı bekleyerek endişeye kapılmamak gerekir. Özellikle 1720 oranlarında verilecek reaksiyon 1720 ila 1675 kritik seviyeler olabilir.

Yatırımlarınızı altın ile değerlendirmek istiyorsanız kendi risk analizlerinizi yapmanız. Yatırımlarınızı değerlendirmenizi öneririz. Yatırım tavsiyesi değildir.

Özetle: Ons altın fiyatlarında 1756 ve 1765 oranlarında yükseliş devam edebilir.

Günün önemli seviyeleri: 1756 ve 1765 oranlarıdır.