ALTIN YÜKSELİŞE DOLAR DÜŞÜŞE DEVAM MI EDECEK?

Altın son 10 Ayın Zirvesine Hazırlanıyor!

ALTIN YÜKSELİŞE DOLAR DÜŞÜŞE DEVAM MI EDECEK?

Güvenli liman altın bu sabah yükselişe uyandı.

Altının güne parlamasıyla dolarda düşüşe geçerek küçük kazançlarını devam ettiriyor. Altın vadeli işlemlerinde, güveli liman hafta boyunca işlem gördüğü oran 1.759 ila 1.788 dolar arasında kaldı. Akşam saatlerinde %0,12 artışla 1.787 dolara yükseldi. Normalde altına hep ters giden dolar bu dabah geriledi ve aralığının üst sınırına altının yükselişine yardımcı oldu.  Ancak iki ABD federal Rezerv yetkilisi dün, varlık azaltımının yakında bailaması konusunda ısrar ettiklerini dolayısıyla faiz oranları stabil kalacak.

Fed başkanı RandalQuarles, Kasım 202’de varlık azaltımına başlamak için ilk bir hareketten tana olduğunu, ancak politika tepkisinin ölçemediğini söyledi. Enflasyon baskılarınada deyinen Quarles, baskıların artmasından endişe duyduğunu ve bu endişenin doğru çıkmasından çekindiğini dile getirdi. Atlantik genelinde, İngiltere merkez bankası muhtemelen Pandemi sonrasında faiz döngülerinde oranların artıracaklarını düşündüklerini açıkladı.

Rusya federasyonu merkez bankası dünkü yapılan açıklamada, Rusya’nın altın rezervlerinin Ekim ayı başlarında 73,9 milyon troy ons seviyesinde olduğunu söyledi.

Rusya’da yeni metallerin yeni işleme teknikleri hakkında ypılan araştırmalardan henüz bir açıklama olmadığını ama pozitif yönlü ilerlediğini de ekledi.

GÜNÜN ANALİZİ

ALTIN

Altın kısa vadeli olarak fıyatını değerlendirdiğimizde yükseliş trend noktasının 1756 olarak alabileceğimizi gözlemliyoruz. Bu gözlemlerin ardından 1797 oranı başta olmak üzere 1807 seviyesinide kritik bariyer olarak değerlendirmeye alabiliriz. ALtın yatırımlarınızda risk analizlerinizi kendinize göre ölçün değerlendirmenizin ardından yatırımlarda bulunmanız gerekmektedir.

Alternatif olarak altın fiyatlarındaki olasu geri çekilmeler kısa vadeli pozitif görüntüyü kötü etkileyebilir. Kalıcı düşük seviyelere ilerleme olsılığı 1756 ve 1765 seviyeleri başta olmak üzere dikkat edilmelidir.

Diğer değerli metaller.

 Gümüş

Gümüşün bu gün yükselere başlaması ile 24.20 ila 24.47 oranları arasında bölgelere yerleşti. Gün içerisinde Avrupa ve ABF borsalarındaki seyifleri takip edilmesini öneren yatırımcılar ve analistler gümüşün kısa vadede kazanç kapısı olabilir dediler.

Olası geri çekilmelerin oluşması durumunda 23.77 ve 23.95 oranlarına dikkat edilmesi gerektiğini de eklediler. Özetle önümüzdeki süreçte fiyatlandırmalarda 23.77 ila 23.95 oranlarında desteğe alabilir ve kaldığı süreçte yukarı görünümünün ön planda olabileceği görülüyor.

PALANYUM

Bu gün paladyum düşüş ile uyandı %0,3 düştü.