ALTININ ÜZERİNDEKİ BASKI AZALIYOR MU?

ALTININ ÜZERİNDEKİ BASKI AZALIYOR MU?

Yatırımcıların, enerji ve emtia fiyatlarındaki artışın ekonomik toparlanmayı rayından çıkarma tehdidi ile karşılaştı. 

Körüklenen enflasyona ilişkin endişeleri tartmasıyla altın sakinleşti. Tüketici fiyat endeksi verilerinin geçen ay fiyat baskılarının yüksek kaldığını göstermesinin beklendiği Çarşamba günü odak ABD’ye çevrilecek. Ekonomistler, tüketici harcamalarındaki gecikmeli toparlanmayı suçladı. ABD’nin bu yıl ve önümüzdeki yıl büyümesi için olan düşünceleri duruldu.

Goldman’ın baş ekonomisti Jan Hatzius’a göre bu, Fed’in faiz oranlarını yükseltmek için zaman ayırdığı anlamına gelebilir. Faiz sağlamadığı için faiz artırımlarındaki gecikmeler altına fayda sağlayabilir.

Edward Moya, “Enflasyon baskıları yakın zamanda ortadan kalkmıyor ve bu, kısa vadede faiz getirmeyen altın için kötü haber olan Hazine getirilerinin yükselmesini sürdürmeli” dedi. 2022 küresel görünümünün daha da kötüleşeceğine dair endişeler yoğunlaştığında, yakında külçe üzerinde yükselişe geçmeye başlayacak.”

 Asya seansı açılırken yatay işlem gördükten sonra altın Salı sabahı Asya’da yükseldi. Dolar ayrıca ABD Federal Rezerv Kasım 2021 yılında incelen varlık başlayacağını geniş beklentilerin üzerinde yukarı inçlik.

Altın vadeli işlemleri 23:36 ET (03:36 GMT) itibarıyla %0,16 artışla 1.758,55 $’a yükseldi. Normalde altına ters hareket eden dolar Salı günü yükseldi ve Eylül ayında dokunduğu bir yılın en yüksek seviyesi yakınında kaldı. Artan enerji fiyatları ve ABD Merkez Bankası’nın yakında varlık azaltımına başlayacağına dair geniş beklentiler doların yükselişine katkıda bulundu.

Yatırımcılar ayrıca, günün ilerleyen saatlerinde yapılacak. Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic’in yorumlarını ve Çarşamba günü yapılacak Fed’in son toplantısının tutanaklarını izleyecek .

Ancak, Atlantik boyunca, melodi biraz farklıydı. Avrupa Merkez Bankası baş ekonomisti Philip Lane Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Euro bölgesindeki mevcut enflasyon seviyelerinin, hizmet fiyatları ve ücretlerdeki büyümenin zayıf kalması nedeniyle para politikası eylemini tetiklemeyeceğini söyledi.

Kore Merkez Bankası da günün erken saatlerinde politika kararını açıkladığı için faiz oranını değiştirmeyerek %0,75’te tuttu .

Diğer değerli metallerde gümüş %0,2, platin ise %0,5 düştü.

Palladyum, Pazartesi günü 10 Eylül’den bu yana en yüksek seviyesi olan 2.182.67$’a ulaştıktan sonra %0.4 düşüşle 2.103.16$’a geriledi. Üst düzey bir yönetici Reuters’e verdiği demeçte, dünyanın en büyük metal üreticisi olan Rus Nornickel’in küresel paladyum pazarı için 2021 ve 2022’deki açık tahminini otomobil sektöründeki belirgin toparlanma nedeniyle düşürdü.