ÇİNDEKİ YASAKLAR ALTINIDA ETKİLİYOR MU?

Son dakika! Altın fiyatları yükseldi ve dolar düşüş yaşadı

ÇİNDEKİ YASAKLAR ALTINIDA ETKİLİYOR MU? 

 

Altın bu sabah Asya’da yükseldi ve Çin Evergrande Group’un (HK: 3333 ) borç durumu ve potansiyel ekonomik etkisi devam ederken risk oranında artış azaldı. 

Altın vadeli işlemleri 23:40 ET (03:40 GMT) itibarıyla %0,43 artışla 1.759,30$’a yükseldi. 

Çin İskan ve Kentsel-Kırsal Kalkınma Bakanlığı, fonların konut projelerini tamamlamak için kullanılmasını ve alacaklılara yönlendirilmemesini sağlamak için Çin Evergrande’nin banka hesaplarının incelemesini sıkılaştırdı. Geliştirici, önceki hafta boyunca açık deniz tahvillerinde yapılan bir ödemeyi kaçırdı. İkinci bir ödeme hafta içinde yapılacak gibi görünüyor. 

Elektrikli otomobil birimi China Evergrande New Energy Vehicle Group da CNY cinsinden hisselerin önerilen bir ihracı ile devam etmeyeceği duyruldu. 

Çin’in en büyük tüketicisi olan Çin’de gram altına olan talep, yatırımcıların Çin Evergrande’de devam eden durumu izliyor. Fakat güvenli liman altında ki geçen hafta yaşananlara rağmen yükseliş seyrinde olduğunu görüyoruz. 

Bununla birlikte, gösterge 10 yıllık ABD Hazine getirileri, güvenli liman altın için daha fazla kazanımı sınırlayan Temmuz 2021’in başından bu yana en yüksek seviyesine ulaşmış gibi görünüyor. 

Merkez bankası cephesinde Salı günü Avrupa Merkez Bankası (EBC) Başkanı Christine Lagarde bir konuşma yapması bekleniyor. Lagarde’a bir gün sonra yapılacak. ECB forum panelinde İngiltere Merkez Bankası (BOE) Başkanı Andrew Bailey, Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda ve ABD Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell katılacağını duyurdu. 

Bu arada ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Salı günkü Senato Bankacılık Komitesi oturumunda ifade vermek üzere Powell’a katılacak. Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi duruşması Perşembe günü yapılması planlanıyor. 

SPDR Gold Trust (P: GLD ) Cuma günü, bir önceki günkü 992.65 ton olan varlıklarının %0.1 artarak 993.52 tona yükseldiğini söyledi. 

Diğer değerli metallerde, ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’ndan alınan verileri açıkladı. Spekülatörlerin COMEX gümüşünde net uzun pozisyonlarını 21 Eylül haftasında 13.178 sözleşme azaltarak 900’e indirdiğini gösterdi. Gümüş %0.9, platin %1 oranında ve paladyum yükseldi %0.1 oranında arttı. 

Çinde yaşanan “ Kripto para yasağı” şuan için güvenli liman altın için endişe verici gibi görünmüyor. Fakat işlemlerimizde risk oranlarını ölçerek işlemlerde bulunulması en doğrusu olacaktır.