Enflasyonun En Büyük Artışı Altına Fayda Sağlayacak mı?

Enflasyonun En Büyük Artışı Altına Fayda Sağlayacak mı?

Enflasyon Oranı 30 Yılın En Yüksek Seviyesine Ulaşırken Altın Destek Buluyor.

Geçen hafta, ABD doları bir döviz sepeti karşısında değer kazandı. Yaklaşık bir yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Tüketiciler ve ithalatçılar için bu iyi bir haber çünkü doların daha fazla satın alma gücü sunduğu anlamına geliyor.

İhracatçılar ve ABD doları cinsinden fiyatlanan altın ve diğer emtia fiyatları için bu bir ters rüzgar diyor. Aşağıdaki grafikte altın ve doların ters bir ilişki paylaştığını görebilirsiniz . Dolar güçlendiğinde sarı metal düşer; zayıflayınca altın yükselir. Yatırımcıların bu ilişkiyi tanımaları önemlidir çünkü bu onların beklentilerini yönetmelerine yardımcı olabilir.

ABD Doları Ve Altın Kombine Tablosu.

Enflasyonun 1991’den Beri En Büyük Artışı – Altına Fayda Sağlayacak mı?

Altın, tüketici fiyatlarının son 30 yılın en büyük artışını gösterdiğini gösteren ekonomik verilerin yayınlanmasının ardından. Geçtiğimiz Cuma günü hafifçe yükseldi. ABD’li tüketiciler tarafından satın alınan mal ve hizmetlerin fiyatlarındaki değişiklikleri yansıtan kişisel tüketim harcamaları (PCE) endeksi, enflasyonun hızlandığı dokuzuncu ay olan Ağustos’ta yıllık bazda %4,3 arttı.

Dünya Altın Konseyi’nden (WGC) gelen en son veriler, onun aslında S&P 500 hisse senetlerinden sonra en likit ikinci varlık olduğunu gösteriyor . Kıymetli metalin 28 Eylül’e kadar olan bir yıllık dönem için günlük ortalama işlem hacmi, S&P 500’ün günlük ortalama hacmi yaklaşık 235 milyar dolar olan S&P 500’e kıyasla 183 milyar dolar oldu. Bu dolar miktarı, tüm hükümet ve şirket borçlarının yanı sıra para birimi takaslarını yenmek için yeterli. WGC, küresel emtia borsaları, tezgah üstü (OTC) piyasalar ve altına dayalı ETF’ler tarafından sağlanan verilere bakarak altının likiditesini ölçer.

Altın İçin Etkileri Neler?

Tüm bunlar altın piyasası için ne anlama geliyor?

Eh, altın fiyatlarındaki son sıçrama oldukça hoş. Ancak, 2021’in dördüncü çeyreği için altının düşüş eğilimini değiştirmiyor. Altın 1.800 doları geçemedi ve düşmeye devam etmek istiyor gibi görünüyor. Özellikle Fed’den gelecek şahin açıklamalar altın fiyatlarını daha da aşağı çekebilir.

Bunu söyledikten sonra, 2022’de altın konusunda daha iyimserim. Bunun bir nedeni, zaman içinde geçici enflasyon hakkındaki anlatının giderek daha az inandırıcı görünmesi. Bu arada, bazı enflasyonist krizlerin veya stagflasyonun olasılığı giderek daha yüksek olmalıdır.

İkincisi, Fed’in sıkılaştırma döngüsü zaten büyük ölçüde fiyatlanmış görünüyor. Dolayısıyla, özellikle son sıkılaşma döngüsünde kısmen olduğu gibi , hareketlere güvercin retoriği eşlik ediyorsa, “söylentiyi sat, gerçeği satın al” mantığına uygun olarak, fiili hareketler bir noktada altını desteklemeye başlayabilir.