FED AÇIKLAMASI ALTINI DÜŞÜRDÜ MÜ?

Altın Fiyatlarında Yeni Zirve!

FED AÇIKLAMASI ALTINI DÜŞÜRDÜ MÜ?

Altın Düştü, Fed açıkladığı varlık azaltımına başlaması  yakındır demesi altını etkiledi mi ?  

ABD istihdam raporu hayal kırıklığına uğrattı. Ardından varlık azaltımının başlayacağı da açıklandı. Altın vadeli işlemleri, ABD istihdam raporunun yayınlanması sonrasında yükseliş yaşadı. Ancak, öğlene doğru kazanç oranları gerileyerek yüzde 0,14 değerinde bir düşüşle 1.754,95 dolar oldu.

Normalde altına zıt hereket eden dolarda yükseliş yaşadı. ABD 10 yıllık hazine getirilerini açıklaması ile Haziran 2021 tarihden beri en yüksek seviyesine ulaştı. ABD çalışma bakanlığının istihdam raporu, Etlül ayında tarım dışı istihdam verilerinin 194,000 ve işsizlik oranında %4,8 olduğunu söyleyebiliriz.

Tarım dışı istihdam da analistler ve global yatrımcılara göre 50.000 rakamının çok yüksek olsada ülkedeki pandemi koşullarının da dengesiz etkisi ile, Fed Kasım 2021 varlık azaltımına başlayacağını düşünüyorlar.  San Francisco Fed başkanı MAry Daly ise pazar günü yaptığı açıklamada dile getirdiği üzere piyasanın pandemi nedeni ile duraklama derecesine gelebileceğini söylemek için daha erken dedi.

Güvenli liman altının global piyasada ki düşüşü ABD verileri ile Çinde yaşanan Tayvan aradındaki çatışmalı gelecek etkililiyor gibi gözüküyor.

Altın ile doların tatdıravalli anımsatan zıt dengeleşmesi devam ediyor. Altın düşerken, dolar yükselişe geçti. Yaşanan pandemi zorlukları ABD varlık azaltımının başlayacağı açıklaması düşüşe etken oldu diyebiliriz. Uzun vadede altının değer kazanması ve zirvesinin aşabilcek oranlara gelmesi bekleiyor. Kasım ayında varlık azaltımı başlaması beklensede çoğu analiste göre boğa ayı daha etkili olacak düşüncesinde.

Perşembe günü 986,54 tondan cuma gününe düşüş ile 985,05 tona düşmesi dikkatlerden kaçmadı.

Hindistan’da ham altın oranları da artarken yerel fiyatların talebin azalması nedeni ile birlikte geçen hafta iki aydan fazla süredir en büyük indirimi yaptı.

Yurt içinde ise Gram altın 506,29 seviyelerinde seyrediyorken Ons altın ise 1,757 seviyelerinde.

Ham altın ise 506, 03 oranlarında seyretmektedir.

Bu gün Merkez bankasının başkanı Şahap Kavcıoğlu’nın saat 14:00’da  Türkiye Büyük Millet Meclisinde plan ve bütce komisyonu’nda yapacağı sunum izlenecek.

 

GÜMÜŞ  

Global yatırımcılar ve analistlere göre uzun vadede düşüş yaşayabileceğini düşünüyorlar. GEçen hafta daki hareketlerine bakıcak olursak gümüş 22 dolarda direnç seviyesini 21 dolara yüksekltmekte. ABD tarım dışı maaş bordolarının aöıklanmasına tepki gösteren gümüş yükseldi.