Gram Altın mı ONS Altın mı ?

Perşembe Günü Altın Analizleri!

Gram mı ONS mu ?

Gram Altın mı ONS Altın mı konusunda bir çok konu mevcuttur ve yatırımcılar bu iki seçenek arasında kalmış durumda ve yatırım yapacağı Altın üzerinde şüphesiz kar elde etmek istiyor. Peki Gram mı ONS mu ?

Gram Altın mı ONS Altın mı ?

Gram Altın mı ONS Altın mı ?

Gram mı tercih edilmeli, Ons mu tercih edilmeli?

Teknolojinin gelişmesiyle bankacılık işlemlerinin de sanal ortama taşınması yatırımları da bu alana doğru geçişini kolaylaştırmıştır.
Günümüzde her ne kadar altın alımları kuyumcular üzerinden yapılmaya devam etse de bankalar bu alanda büyük fark yarattı diyebiliriz.      Bankalardan yapılan alımların %90 ı gram üzerinden gerçekleşmektedir.

ONS ve GRAMda yapılan işlemlerin aynı sonuçları vermesini beklememek gerek. Bu nedenle yatırımcıların aklındaki soru işaretleri ONS mu gram  mı almalıyım hangisi daha verimli olur ? şeklindedir.

GRAM ALTIN NEDİR ?

GRAM ALTIN 1 gram altın olarak betimlenen değer miktarıdır. GRAM İstanbul altın rafinerisinin İAR tescilli markası olmakla birlikte belirli ağırlıklarda ve standart olarak üretilen ve standart saflık derecesine sahip ,garantili saf altın külçeleridir. GRAM külçeleri her bütçeye hitap edebilmek için 1 gr , 5gr , 10gr , 20 gr , 50gr , ve 100gr olarak 995 veya 999.9 saflıkta üretilmektedir.

ONS ALTIN NEDİR?

ALTIN, PLATİN, GÜMÜŞ, ELMAS gibi değerli taş ve madenlerin fiyatları ons birim fiyatı ile hesaplanır. Ons’un sembolü OZ dir.1 ONS 31.10 Gram has altın demektir. ONS gram altının Türk lirası karşılığını hesaplamak için kullanılır sonrasında gram fiyatı üzerinden çeyrek ve yarım altın hesaplanır.

Gram Altın mı ONS Altın mı Tercih Edilmeli ?

ONS bankalar da dahil dünya genelinde tüm yatırımcıları ilgilendiren GRAM sadece Türkiye tarafındaki hareketlilikler den etkilenmektedir. Bazı durumlarda ONS’da ki volatilitenin gram altını çok etkilemediğini görürüz.

ONS’da bazında fiyatlar yükseldiğinde GRAM’nın da yükselmesi için Türk lirasının değer kaybetmesi gerekmektedir ya da tam tersi ONS’da fiyatların düştüğünde GRAM’da da düşüş görebilmemiz için Türk lirasının değer kazanması gerekmektedir. Kısaca özetlememiz gerekirse ONS’ da ki fiyat hareketleri GRAM‘a oranla daha kalıcı olduğunu söyleyebiliriz. Bu da yatırımcılara hem daha güvenilir hem de daha karlı sonuçlar doğurduğu için tercih edilmesinde büyük rol oynamaktadır.

NASIL YATIRIM YAPILIR

Gram ve ONS üzerine yatırım yapmak oturduğunuz yerde yatırım yapmak mümkün. Hem komisyon oranları düşük oluyor hem de bir yere gitmiş olmuyorsunuz. İstediğiniz zaman işleminizi bozdurup elde ettiğiniz kar’ı bakiyenize ekleyebilirsiniz.

ONS VE GRAM ÜZERİNDEN YATIRIM YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ.