GÜNÜN ALTIN YORUMLARI NELER?

GÜNÜN ALTIN YORUMLARI NELER?

GÜNÜN ALTIN YORUMLARI NELER?

Güvenli liman altın bu güne düşüş ile başladı. 

Ancak, yatırımcılar ABd istihdam raporu öncesi işlemlerden kaçınmaları sonucunda Güvenli liman altın sabit seyretti. Güvenli liman altın vadeli işlemlerinde %0,03 oranda düşüş yaşaması ile 1.758,60 dolara düştü. Bu hafta şimdiye kadar yüzde 0,3 düşüş yaşadı.

Genellikle altına hep ters haret ettiğini bildiğimiz dolar ise bu gün yükseldi ama en yüksek seviyesinin altında. Tarım dışı maaş bordoları ilerleyen saatlerde yayınlanacak. ABD Federal rezevlerinin varlık azaltımı başlaması piyasayı etkileyebilir gibi görünüyor.

Fed başkanı Powell Eylül ayında yağtığı açıklamada, politikayı etkileyenler arasında Eylül ayı istihdam raporu “iyi” olduğunu kısaca belirtti. 2021 Kasım ayının varlık azaltımına başlama olasılığı olduğunuda dile getirdi.

Güvenli liman altın bu haftaki dengesizliği yürekleri ağıza getirse de yatırımcılar ve analistler olumlu.  Bu günkü verilere göre altında yaşanan uyumsuz durum analistler ve yatırımcılar için çok sorun teşkil etmiyor gibi görünüyor. Gelecek ayın boğa ayı olarak yorumlanması bu düşüncelerin nedeni olabilir. Altın alım- satım işlemlerinde risklerinizi analiz ederek yatırımlarda bulunmak en doğrusu olacaktır. Geleccek günlerde de altının bizim için güvenli liman olarak kalacağından hiç bir şüphe olmasa bile altının şuanki dengesizliği biraz endişe verici.

Bu arada, ABD Senatosu dünkü federal hükümetin 28,4 trilyon dolarlık borç limitini geçici olarak yükselteceğini açıkladı. Temerrüde düşme riskini önleyecek yasayıda onayladı. Aralık 2021 başlarına kadar sürecek ve belki daha uzun vadeli bir çözüm bulunması için bekleneceğinide ekledi.

Asya pasifikte Hindistan merkez bankası günün ilerleyen saatlerinde politika kararını açıklayacak. Çin günün erken saatlerinde açıklanan Eylül ayı hizmet satın alma yöneticiği endeksi Caixin, beklenendan daha iyi sonuçlar verdi 53.4 oldu.

Dün yayınlanan resmi verilere göre, ülke ayrıca Eylül 2021 sonunda Ağustos ayına göre değişmeden 62,64 milyon troy ons altınını rezevlerinde tuttular. Diğer değerli metallerde gümüş %0,4 düşüş gösteriyor.

Platin ise yüzde 0,2 oranında bir yükseliş hareketi içerisinde.

Paladyum yüzde 0,4 oranında düşüş yaşadı ve 1ç951,93 dolara geriledi.