GÜNÜN ALTIN ANALİZİ VE HABERLERİ

Altın analizi: Altın fiyatları için şaşırtıcı tahmin!

GÜNÜN ALTIN ANALİZİ VE HABERLERİ

 

Altın, yatırımcıların bu hafta Federal Rezerv yetkililerinden daha sıkı para politikası beklentileri hakkında fikir verebilecek yorumları beklemesiyle istikrar kazandı.

Piyasalar, enflasyonist baskıları sınırlamak için beklenenden daha erken bir sıkılaştırma olasılığını değerlendirirken, külçe altın son dönemde dalgalandı. Randal Quarles, Mary Daly ve Başkan Jerome Powell dahil olmak üzere yetkililerin yaklaşan konuşmaları ve tartışmaları, Başkan Christopher Waller’ın dün Fed’in tahvil alım programını daraltmaya başlaması gerektiğini söylemesinin ardından daha fazla ipucu sağlayabilir, fakat faiz oranlarındaki artışlar muhtemelen “hâlâ biraz” zaman alacak.”

Waller, “Enflasyon için yukarı yönlü riskim geçerse, enflasyon 2022’ye kadar %2’nin bir hayli üstündeyken, o zaman şu an için tahmin ettiğimden daha erken bir artıştan yana olacağım” uyarısını da ekledi.

Amerika’li yatırımcılar şimdi Fed’in gelecek seneki Eylül ayı politika toplantısında tam bir oran artışı fiyatlıyorlar. Ancak Avrupa Merkez Bankası hariç, dünya merkez bankalarının çoğunun daha hızlı hareket etmesi bekleniyor.

Oversea-Chinese Banking Corp. Ekonomisti Howie Lee, “Altın şu an için adil değer olarak görmüş olduğumuz değerin üstünde işlem görüyor ve bu primin piyasa fiyatlama enflasyon korkularından kaynaklandığına inanıyorum” dedi. Parasal normalleşmeye rağmen altının gelecek yıl daha aşağı yönlü baskıyla karşı karşıya kalacağına inanıyorum.”

Spot altın sün %0.3 yükseldikten sonra Singapur’da saat 07:45’te ons başına 1.768.98$’da sabitlendi. Analistlere göre Dolar Spot Endeksi önceki seansta %0.3 düştükten sonra çok az değişti. Gümüş biraz daha yüksek, platin ve paladyum ise daha aşağıdaydı.

Zaner’in başkan yardımcısı Peter Grant, yakın tarihli bir haber bülteninde, piyasa, Federal Rezerv’in geçen hafta yayınlandı. Eylül toplantısına ilişkin tutanaklarının “biraz fazla agresif bir şekilde şahin tarafa eğildiğini” fark etmiş görünüyor. “Bu, uzun dolar pozisyonlarının yanı sıra kısa Hazine ve altın bahislerinin bir miktar tasfiyesine yol açtı” dedi. Ardından, Altının geniş ticaret aralığında daha fazla konsolidasyon, en azından Kasım FOMC toplantısına kadar muhtemel görünüyor, ekledi.