GÜVENLİ LİMAN ALTINDAN YÜKSELİŞ Mİ GELİYOR?

GÜVENLİ LİMAN ALTINDAN YÜKSELİŞ Mİ GELİYOR?

Altın fiyatları bu sabah Asya’da düşerken Amerika doları marjinal bir biçimde geriledi.

Güvenli liman altın başlangıçta Cuma günü yükseldi ancak tutunamadı ve kazanımlarının çoğunu geri verdi.  Bu  hafta önemli direnç seviyesinin altında  gidiyor. Bu, dengesizlik bir zayıflık işareti ve ticaret bu hafta yeniden başladığında sıkıntı yaşayabileceğini gösteriyor.

Altın Vadeli İşlemleri 23:08 ET (03:08 GMT) itibarıyla %0,28 düşüşle 1.788,35$’a geriledi. Azalan teşvik ve faiz oranı artışları, devlet tahvili getirilerini artırdı. Altını elde tutmak için daha yüksek bir fırsat maliyetine dönüştü.

İyimser şirket kazançları ve yüksek enflasyonla ilgili endişelerin azalması da külçenin güvenli liman cazibesini azalttı.

Pazartesi günü alım satım, bunun sadece bir ani olduğu izlenimini vermiş olsa da  , bugün gördüğümüz gibi, altın  günü 1.800 doların üzerinde sonlandırdığı için, bu güvenlik açıkları bir kez daha aşağıya düştüğü için devam ediyor.

Bu, altını  çok garip bir konumda bırakıryor. Ancak bu destek tutuldu ve fiyat geri döndü.

Bu kadar dar ve gün geçtikçe küçülen bir aralık göz önüne alındığında, bunlardan birinin yakında düşmesi gerekiyor. Bu noktada altının hareket yönü hakkında çok daha net bir görüşe sahip olabiliriz  .

Teknoloji devleri Microsoft Corp (NASDAQ: MSFT ) ve Google sahibi Alphabet (NASDAQ: GOOGL ) Inc., gelir beklentilerini aşarken, öz sermayeleri global olarak yükseldi.

Running Point Capital’in baş yatırım sorumlusu Michael Ashley Schulman. “Tüccarlar bu nispeten kuvvetli kazançları ve diğer şirketlerin sermaye harcamalarına yatırım yapabilmek için düşük faiz oranlarından yararlandığını pozitif bir ivme olarak görüyorlar” dedi.

Ayrıca, Amerika tüketici güveni , yüksek enflasyona ilişkin endişelerin pozitif işgücü piyasası beklentileriyle dengelendi. Ekim ayında yükseldi ve ekonomik büyümenin hızlandığını gösterdi.

Yatırımcılar , Japonya Merkez Bankası ( BOJ) ve Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) bu Perşembe günü yapılacak toplantılarından haber bekliyor .

Reuters’e göre BOJ, büyük teşvik programını Perşembe günü sürdürmeye ve bu seneki enflasyon tahminini düşürmeye hazırlanıyor.

 

Diğer kıymetli metallere gelince, gümüş %0.8 düşüşle ons başına 23.95$’a geriledi. Platin %0,7 ve paladyum %0,3 düştü.