GÜVENLİ LİMAN ALTININ DOLAR İLE İMTİHANI

GÜVENLİ LİMAN ALTININ DOLAR İLE İMTİHANI

Altın yükseliyor, ancak aksine yükselen Dolar, yükselen ABD getirileri kazançları küçük tutuyor.

Altın bu sabah Asya’da yükselişini koruyor. Bununla birlikte, güçlenen ve yükselen dolar ABD Hazine getirileri, güvenli liman Altının kazanımlarını sınırladı. Yatırımcılar, ABD Federal Rezerv yetkililerinden varlıkların ne zaman daralmaya başlayacağı merak ediyor. Faiz oranlarını ne zaman artıracağı konusunda daha fazla ipucu bekliyor.

Altın vadeli işlemleri 23:02 ET (03:02 GMT) itibarıyla %0.03 artışla 1.752,45$’a yükseldi. Normalde altına ters hareket eden dolar da bu gün yükseliş yaşıyor.

Gösterge 10 yıllık ABD getirisi, bir önceki seansta Haziran 2021’den bu yana görülmeyen bir seviye olan %1,5’i kısaca aştı. İki yıllık getiri de Mart 2020’den bu yana en yüksek seviyesine yükseldi.

Genel Bakış:

Fed Başkanı Jerome Powell’a günün ilerleyen saatlerinde Senato Bankacılık Komitesi’nde ifade vermek üzere ABD Hazine Bakanı Janet Yellen eşlik edecek. Bunu iki gün sonra Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi yapacak. Powell hazırlanan açıklamalarda, Fed’in gerekirse kontrolsüz enflasyona karşı hareket edeceğini söyledi. Alım gücünü azalma açıklamasından sonra piyasalarda ki dengesizlik devam ediyor. 2022 yılında daha da alımların azaltılması bekleniyor bu piyasaları daha iyi mi daha kötü mü etkilicek? 

Ayrıca yarın yapılacak ECB Forumu’nda İngiltere Merkez Bankası’ndan Andrew Bailey, Japonya Merkez Bankası’ndan Haruhiko Kuroda ve Avrupa Merkez Bankası’ndan (ECB) Christine Lagarde’a katılacak. Lagarde günün ilerleyen saatlerinde forumda konuşacağını duyurdu.

Asya Pasifik’te, Çin Halk Bankası Pazartesi günü konut piyasasına maruz kalan tüketicileri koruma sözü verdi. Bankacılık sistemine daha fazla nakit enjekte etti. Shenzhen hükümeti, geliştiricinin borç sıkıntıları devam ederken China Evergrande Group’un varlık yönetimi birimini de soruşturmaya başladı.

Bu arada Narodowy Bank Polski’nin (Polonya Ulusal Bankası) 230 tondan fazla altına sahip olduğu dolayısıyla rezervlerini genişletmeyi planladığı, Başkan Adam Glapiński dün dile getişmişri.

Bugün diğer değerli metaller de düşüş trendi hakim gibi görünüyor. Gümüş %0.8 oranına, Platin %0.5 oranına ve paladyum %0.6 oranına düştü.

Altının güvenli liman olarak anılmasının bir nedeni var tabii ki. Altın madenlerin en çok kazanç bırakan emtiası olduğunu söyleyebilir. Gelecek sene Fed alım daralmasında Altının nasıl etkileneceği tartışma konusu.