Güvenli Liman Altın’nın Düşüş Nedenleri ?

Son dakika! Altın fiyatları yükseldi ve dolar düşüş yaşadı

Güvenli Liman Altın’nın Düşüş Nedenleri ?

Altın bu sabaha düşüşle başladı. Güvenli liman altın’ın düşüş nedenleri ?

Enflasyon edişeleri güvenli liman altın için piyasalarda önceki gün zirveye fazla yaklaşmıştı ancak ABD doları artışa geçti. Altın vadeli işlemleri bu gün 23 eylül den bu yana en yüksek seviyesinde vardıktan sonra aksam geç saatlerde %0,42 oranında düşüş yaşadı. Güvenli liman altının düşüş nedenleri neler önce gelişmelere bakalım.

ABD ticaret temsilcisi Katherine Tai bu sabah, Çin ithalatlarını eski ABD Başkanı Donald Trump tarafından uygulanan tarifelerden hariç tuttacağını açıkladı. Ayrıca, Trump dönemi  anlaşmalar ve poiltik karraların bir hükmünün olmadığı konusunda Çin ile “açık sözlü” görüşmeler yapılması çağrısında bulundu. 

Güvenli liman altın’ın düşüş nedenleri ?

Güvenli liman altın’ın düşüş yaşaması her zaman ters hareket eden doların yükselmesi ile sonuçlandı. Yatırımlarımızda güvenli liman olarak düşündüğümüz altın’ın düşüşü çoğu analis ve yorumculara göre, dünkü zirveye yakın seyrinin ay sonunda aşabileceğini söylüyor. En aktif olabileceği  zamanlar güvenli liman altın için Aralık 2021 de olacak sözleşmenin ardından gerçekleşebilir.

Çin ve Tayvan arasındaki gerginlik güvenli liman altın’nın düşüş nedenleri arasında olabilir mi? Tayvan dış işleri bakanı  ülkesinin Çin ile savaşa hazırlandığı konusunda uyarılarda bulunduğunu bildirdi. Ayrıca, bu gece ABC’nin Çin ile görüştü. Çinolası bir durumda devletin püskürtmeye hazır olacağını dile getirdi.

ABC’den Stan Grant’e dün akşam  yayınlanan bir röportajda, “Tayvan’ın savunması kendi elimizde ve buna kesinlikle bağlıyız” dedi.

Yaşananlar Güvenli liman altın’ın düşüş nedenleri arasında yer aldığını düşünebiliriz.

Şüphesiz Güvenli liman altın’ın dahil finansal piyasaları etkileyen güncel konular devam eden değişken bir senaryodur. Teknik olarak, Güvenli liman altın’ın fiyatı direncini bugünün 1770,40$’daki son kapanışının hemen üzerinde görebiliriz. 50 günlük hareketli ortalama 1770,40 dolarda gerçekleşiyor ve altında daha fazla yukarı yönlü hareketi kısıtlayan ilk direnç seviyesi olabilir.

Kısacası Güvenli liman altın’ın düşüş yaşamsı Dünya’nın birçok ülkeside yaşanan olumsuzluklarla bağlantılı olabiliyor. Sadece yurt içindeki enflasyon oranları değil her yerdeki yaşanan demokratik, siyasal ve hükümet sorunlarıda Güvenli liman altın’ın düşüş nedenleri arasında olabiliyor.