XAUUSD (ONS ALTIN) ve Gram Altın Nedir?

xauusd-ons-altin-ve-gram-altin-nedir

XAUUSD (ONS ALTIN) ve Gram Altın Nedir?

Teknolojinin gelişmesiyle bankacılık işlemlerinin de sanal ortama taşınması yatırımları da bu alana doğru geçişini kolaylaştırmıştır. Günümüzde her ne kadar altın alımları kuyumcular üzerinden yapılmaya devam etse de bankalar bu alanda büyük fark yarattı diyebiliriz. XAUUSD (ONS ALTIN) ve Gram Altın Nedir? Bankalardan yapılan alımların %90 ı gram altın üzerinden gerçekleşmektedir. ONS altın ve gram altın da yapılan işlemlerin aynı sonuçları vermesini beklememek gerek. Bu nedenle yatırımcıların aklındaki soru işaretleri ONS altın mı gram altın mı almalıyım hangisi daha verimli olur şeklindedir.

xauusd-ons-altin-ve-gram-altin-nedir

xauusd-ons-altin-ve-gram-altin-nedir

Gram Altın Nedir?

Gram Altın nedir 1 gram altın olarak betimlenen değer miktarıdır. gram altın İstanbul altın rafinerisinin İAR tescilli markası olmakla birlikte belirli ağırlıklarda ve standart olarak üretilen ve standart saflık derecesine sahip, garantili saf altın külçeleridir. Gram altın külçeleri her bütçeye hitap edebilmek için 1, 5, 10, 20, 50, 100, 995 veya 999.9 saflıkta üretilmektedir.

Ons Altın Nedir?

Altın, Platin, Gümüş, Elmas gibi değerli taş ve madenlerin fiyatları ons birim fiyatı ile hesaplanır. Ons’un sembolü OZ dir.1 ONS 31.10 Gram has altın demektir. ONS altın gram altının Türk lirası karşılığını hesaplamak için kullanılır sonrasında gram fiyatı üzerinden çeyrek ve yarım altın hesaplanır.

Gram Altın Mı Yoksa ONS Altın Mı Tercih Edilmelidir?

ONS altın bankalar da dahil dünya genelinde tüm yatırımcıları ilgilendiren gram altın sadece Türkiye tarafındaki hareketlilikler den etkilenmektedir. bazı durumlarda ONS altın da ki volatilitenin gram altını çok etkilemediğini görürüz.

ONS altın bazında fiyatlar yükseldiğinde gram altının da yükselmesi için Türk lirasının değer kaybetmesi gerekmektedir ya da tam tersi ONS altın da fiyatların düştüğünde gram altın da düşüş görebilmemiz için Türk lirasının değer kazanması gerekmektedir. kısaca özetlememiz gerekirse ONS altın da ki fiyat hareketleri gram altına oranla daha kalıcı olduğunu söyleyebiliriz. Bu da yatırımcılara hem daha güvenilir hem de daha karlı sonuçlar doğurduğu için tercih edilmesinde büyük rol oynamaktadır. Ons altını her piyasada satın alamazsanız ONS altın satın almak için buraya tıklayarak düşük makas aralığı ile satın alabilirsiniz.